in PROJEKTY

6 tipů na kreativní testy, co mě napadly ve sprše

Mluvím o tom na svých kurzech, jelikož jsem o tom moc často nečetl ani o tom neslyšel: tipy na kreativní testy, co nejsou úplně obvious (některé ano, dobrá…), ale dohromady vám o pár procent určitě pomůžou. Některé tipy se vám třeba ani nebudou líbit, ale pomůžou vám o to víc.

Nemusí jít jen o testy na marketing na FMK, ale třeba i o vaši práci nebo jak navrhnout příspěvky na firemním Facebooku.

Myslíte si, že kreativita nejde naučit? A že skutečně kreativní může být jen někdo? Já myslím, že je to jenom o několika věcech: prostředí, nebojácnosti a času přemýšlet. Třeba taková popupagency.co má hlášku everyoneiscreative přímo ve sloganu.

Zvolte si dobré prostředí

Vymýšlejte tam, kde vás nikdo neruší. A buďte v dobrém týmu, který vaše nápady podpoří a rozvine, vy na ně navážete a tak dokola až k výsledku. Není nic horšího, než kyselý ksichty, když začnete házet svoje bomby v brainstormingu. Zažil jsem obojí a beru první možnost.

Co se týče kreativních testů – mrkněte se z okna, vzpomeňte si na hezkou písničku a knížky, co jste četli. Tohle všechno vás hodí do pohody a to dobré prostředí si uděláte v hlavě. Nenechte se rozhodit nikým a ničím kolem vás. Klidně myšlenkama úplně odbočte od testu (a nezapomeňte se vrátit), ve vzpomínkách určitě bude dost šikovných hlášek, co valí váš strejda na grilovačce (lepší příklad mě teď nenapadá…).

Nebojte se toho

Láry fáry, prcat ježka do ucha! No. A. Co. Ustrašené slohovky, úředničina tam, kde by se lidi měli normálně bavit (a kde se nevyskytuje žádný úředník), a moderní dynamická firma jsou z roku 2005. Jestli se bojíte lidí, se kterými tvoříte – zbavte se jich. Jestli se bojíte, co na to řeknou lidi… a už jste zkusili, co na to řeknou? Třeba se jim to bude líbit.

Co se týče kreativních testů – nebojte se na papír hodit všechno, co vás napadne a nestyďte se za to! Pište vlevo, vpravo, vzhůru nohama (když budete muset). Lidí, co se báli svých vlastních nápadů, jsou plný úřady práce anebo vysoký školy, kam se dávají přihlášky kdyby se nezadařilo.

Dejte si čas

Občas vás něco napadne hned, občas to přijde později. Někdy vás k tomu nakopne sprcha, meme, nebo když sedíte na záchodě. Někdy začnete mluvit s kamarádem, on vám přihodí na smeč a dojde vám to společně u piva.

Co se týče kreativních testů – pracujte hbitě, přesně, ale ne zbrkle. Dávejte si pozor na zadání, pracujte jen na tom, na čem skutečně máte pracovat, udělejte si systém v poznámkách (1) co už je hotové (2) co jde ještě doladit – a získat víc bodů (3) co ještě zbývá dodělat úplně. Využijte cokoliv, co vám věci zpřehlední a vylepší. Já si třeba dělal puntíky a když bylo hotovo na 100 %, tak jsem přes puntík dal křížek.

Teď už si každopádně dejme zbývající tipy na kreativní testy. Vždycky mám to intro takové ukecané.. O všech tipech mluvím na svých kurzech kreativity a měly by vám pomoct na Marketingové komunikace na FMK ve Zlíně a na marketingových oborech v Praze a v Brně.

Jeďte na příjímací zkoušky sami

V roce 2010, když jsem se hlásil na FMK, byla chodba plná 18letých lidí, co zrovna vyšli ze střední. Vzali si s sebou svoji babičku a maminku a už to jelo! “TAK CO, JSI NERVÓZNÍ, NEBUĎ NERVÓZNÍ A NA, DEJ SI BANÁN, JSEM VOLALA TAŤKOVI A DRŽÍ TI PALCE” a milí středoškoláci vypadali, že je vynesou nohama napřed ještě před začátkem testu (a k tomu vyzvrací snídani).

Jeďte na všechny příjimačky sami. Nejen, že budete o něco dospělejší a naučíte se vyřídit svoje věci sami, ale taky nebudete muset nikoho umlčovat a budete v klidu sami se sebou. Navíc si můžete po testu skočit na hambáč, ve Student Agency koukat na seriály a nikdo to nebude kontrolovat.

Jídlo a pití – bez experimentů

Jeden nebo dva dny před přijímačkama jezte jen to, co máte rádi a na co jste zvyklí. Neexperimentujte. Jestli ráno jíte šunku a sýr, jezte rohlík, šunku a sýr. Tím, že si dáte müsli (je určitě zdravější a tak), na které nejste zvyklí, si můžete pěkně rozhodit břicho a bude vám blbě. Jestli pijete čaj, určitě nezkoušejte kafe a naopak. Vitamíny a nedejbože energy drinky si taky nechte na jindy.

Mějte režim – alespoň pár měsíců před přijímačkama

Je to trik na hlavu, ale funguje to. Choďte spát pravidelně, vstávejte pravidelně. Učení do dvou hodin do rána vás další den vyčerpá a odpadnete – dřív nebo později. A unavení a odpadnutí se toho naučíte ještě míň. Stejně jako na vysoké sice můžete vstávat, kdy se vám zachce – ale už za pár dní budete mít výčitky. Používejte to-do listy, zkuste Pomodoro Timer (vymezovač času na práci a pauzu – doporučuju) a už po pár dnech na sebe budete pyšní za to, co jste zvládli.

Vypněte sociální sítě

Lehko se to říká (já vím), ale stejně to napíšu. Na Facebooku ani Instagramu se nic nedozvíte. Tečka. Buďte jako buldog, běžte si za svým, čtěte literaturu (ať už beletrii na slovní zásobu, nebo kreativní učebnice/cvičebnice). Na sociálních sítích doslova mrháte svým časem. Ten, kdo svůj mobil včas vypne, vás pak u přijímaček předběhne a vy se můžete vrátit zpátky na střední. Ti nejlepší budou mít načteno, budou mít přehled, dostanou se na školu – a vám zbydou jen selfíčka ostatních v Instastories.